Sytuacja po ogłoszeniu upadłości – działania syndyka

Po wydaniu przez Sąd gospodarczy postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – powinien z nami skontaktować się syndyk. Co prawda w rozstrzygnięciu Sadu zostaną wskazane dane syndyka, ale najczęściej to on inicjuje kontakt z dłużnikiem.

W zależności od praktyki syndyka – może on wnosić o stawienie się przez dłużnika na spotkanie w kancelarii, kontakt telefoniczny a także wypełnienie ankiety dot. upadłości. Ankiety mają różny charakter, ale oparte są na zasadach listy pytań lub formularza do wypełnienia. Zostanie on przekazany dłużnikowi pocztą lub podczas spotkania.

Syndyk wezwie również do wyjawienia całego posiadanego majątku, a to może zostać połączone z oświadczeniem dot. odpowiedzialności dłużnika za zatajenie danych dot. majątku. Nadto syndyk pouczy dłużnika, aby zarejestrował profil na portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). DO tejże rejestracji niezbędne jest posiadanie np. profilu zaufanego. Dalsze pisma do syndyka powinny być kierowane za pośrednictwem wskazanego wyżej portalu.

Generalnie dalsza współpraca z syndykiem nie powinna być przesadnie dostrzegalna. Syndyk będzie poszukiwał wierzycieli, zajmie rachunek bankowy dłużnika czy jego źródła dochodu, pozostawiając mu kwoty wolne od zajęcia (jak w przypadku postępowania komorniczego). Oczywiście dłużnik powinien informować syndyka o zmianach dot. jego sytuacji majątkowej czy podejmowaniu kontaktu przez innych wierzycieli. Wystarczy wówczas przesłanie skanu pisma od wierzyciela np. treści pozwu czy wezwania do zapłaty.

Potrzeba dłuższego kontaktu z syndykiem pojawi się w chwili, gdy postępowanie upadłościowe będzie zmierzać ku końcowi. W takim wypadku syndyk, który już zabezpieczy cały dostępny majątek i ustali listę wierzycieli, będzie przygotowywał wniosek do sądu w przedmiocie planu spłat lub umorzenia postępowania upadłościowego. W tymże przedmiocie również istotna jest współpraca dłużnika z syndykiem, albowiem dłużnik może przekazywać informacje istotne z punktu widzenia możliwości zarobkowych (np. możliwość podjęcia pracy, kwestie zdrowotne) i ustalać z syndykiem wysokość możliwych wpłat, w ramach planu spłat.

Warto pamiętać, iż syndyk nie ma żadnego interesu, aby przesadnie obciążać dłużnika samą instytucją postępowania upadłościowego. Docelowo zaleca się dobrą współpracę z syndykiem – przestrzeganie terminów, udzielanie niezbędnych informacji etc. Warto także na wezwanie syndyka potwierdzić, że wnosi się o ustalenie planu spłat, jeśli takie rozwiązanie będzie jedynym możliwym (poza umorzeniem postępowania).

Postępowanie po ustaleniu planu spłat

W ramach ustalenia planu spłat Sąd ustali, jaka wysokość miesięcznej raty dłużnik musi uiszczać na rzecz wierzycieli. Plan spłat może obejmować okres jedynie do 3 lat (36 miesięcy). Po tym okresie pozostałe zobowiązania dłużnika ulegną umorzeniu. Dłużnik ma jednak obowiązki, których musi przestrzegać w okresie planu spłat tj.

 a) nie może dokonywać czynności prawnych, dotyczących jego majątku, które mogłyby pogorszyć jego zdolność do wykonania planu spłaty wierzycieli.
b) jest obowiązany składać sądowi corocznie, do końca kwietnia, sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy, w którym wykazuje osiągnięte przychody, spłacone kwoty oraz nabyte składniki majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Do sprawozdania upadły dołącza kopię złożonego rocznego zeznania podatkowego.

Jeśli sytuacja dłużnika nie pozwala mu na realizację planu spłat – może on wnosić o jego zmianę do sądu gospodarczego. Z drugiej strony …W razie istotnej poprawy sytuacji majątkowej upadłego w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli, wynikającej z innych przyczyn niż zwiększenie się wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z osobiście wykonywanej przez upadłego działalności zarobkowej, każdy z wierzycieli oraz upadły może wystąpić z wnioskiem o zmianę planu spłaty wierzycieli…

Docelowo stwierdzić należy, że samo postępowanie, choć przynosi bardzo wymierne korzyści, wiąże się z pewnym wysiłkiem i poświęceniem. Czasami jednak warto takie podjąć, dla osiągnięcia wyznaczonego celu.

M.S.