Opisywana w poprzednich artykułach sankcja kredytu darmowego dotyczy sytuacji, w których w umowie kredytu konsumenckiego zawarte zostały zapisy niezgodne z przepisami prawa, w tym naruszające istotne interesy konsumentów. Przepis art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim wprost odsyła do przepisów ustawy wskazując, do jakich naruszeń może dojść ze strony banków, a co skutkować może właśnie wszczęciem procedury sankcji kredytu darmowego.
Przede wszystkim pojawia się pytanie, czy opisane naruszenia mają charakter „otwarty” czy „zamknięty”. W zapisie art. 45 ust. 1 ustawy wprost pojawia się bowiem odesłanie do konkretnych przepisów ustawy, co oznacza, że innego rodzaju naruszenia nie stanowiłyby podstawy do podważenia umowy kredytowej. Przepis nie posługuje się bowiem stwierdzeniem „w szczególności” czy też „między innymi”, lecz zawiera zapis dotyczący naruszeń art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c ustawy. Opisane przepisy mają jednak charakter dość „pojemny”, co oznacza, że możliwość „podciągnięcia” uchybień pod konkretne przepisy.
Przechodząc zatem do przykładów wadliwych zapisów umów kredytowych, które mogą stanowić podstawę do podważenia umowy to są to zatem:
a) zawarcie umowy w innej formie niż pisemna (art. 29 ust 1.)
b) brak zawarcia w umowie kredytowej jej istotnych zapisów (art. 30 ust. 1),tj.
c) brak zapisu dot. opisu towaru lub usługi oraz ceny nabycia towaru lub usługi (art. 31 ust. 1), w tym w przypadku umowy restrukturyzacyjnej (art. 33)
d) braku zapisu dot. limitu kredytu, całkowitego kosztu kredytu, informacji o możliwości żądania w dowolnym momencie spłaty pełnej kwoty kredytu przez konsumenta oraz informacji o opłatach stosowanych od chwili zawarcia umowy oraz warunkach ich zmiany, w przypadku umowy o kredyt konsumencki w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym podlegający spłacie na żądanie lub w terminie do trzech miesięcy (tzw. umowa o kredyt w rachunku)
e) naruszenie zapisów dot. wymiaru odsetek maksymalnych (art. 33a)
f) przekroczenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu, w tym zapisu, że nie mogą one przekraczać 45% całkowitej kwoty kredytu (art. 36a)
g) naruszenia przepisów dot. odroczenia spłaty zadłużenia wynikającego z umowy o kredyt konsumencki w okresie 120 dni od dnia wypłaty tego kredytu (art. 36b)
h) naruszenia zapisów dot. udzielenia kolejnych kredytów przed dokonaniem spłaty kredytu wcześniejszego i ograniczeń z tym związanych (art. 36c)
M.S.