Zagadnienie dotyczące przebiegu postępowania cywilnego jest niezwykle rozbudowane – w zasadzie studenci prawa poświęcają niemal rok edukacji na to zagadnienie. Z drugiej strony samo zagadnienie dot. przebiegu sprawy nie jest jakoś szczególnie odmienne względem innego rodzaju spraw cywilnych, w szczególności tych o zapłatę. Tym artykułem chciałbym jednak przybliżyć osobom, które obawiają się wizyty w sądzie – jak przebiega taka sprawa cywilna, z czym może się wiązać etc. Wiedza w tym zakresie może skutkować tym, że sama rozprawa może nie będzie już tak stresująca.

Zacznijmy od tego, że przed rozpoczęciem sprawy sądowej zasadne jest skierowanie do psychoterapeuty wezwania do zapłaty (czasami połączonego m.in. z wezwaniem do wydania dokumentacji w sprawie). Następnie na skutek braku powodzenia polubownego sposobu zakończenia sporu – formułujemy pozew o zapłatę. Pozew ten składamy w Sądzie (najczęściej w 2 egzemplarzach), a odpis pozwu kierowany jest przez Sąd do pozwanego psychoterapeuty. Sąd ustali wówczas termin udzielenia odpowiedzi na pozew – najczęściej od 14 do 30 dni. Ze względu na obciążenie sądów znaczną ilością spraw – możliwie jest, że na samo przesłanie pozwu do pozwanego psychoterapeuty będziemy czekać kilka miesięcy. Wraz z wysłaniem pozwu Sąd może zobowiązać pozwanego m.in. do wydania żądanych dokumentów a niekiedy nawet udzielić nam zabezpieczenia.

Warto przy tym zauważyć, iż samo skierowanie pozwu nie jest bezpłatne. Natomiast w ramach treści pozwu możemy zawrzeć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. W takim przypadku przed skierowaniem do pozwanego treści pozwu – Sąd podejmie decyzje odnośnie tego, czy zwolni nas z opłaty od pozwu i w jakim zakresie (w całości czy w części – ponad jakąś kwotę, którą trzeba będzie zapłacić w terminie 7 dni). Decyzję w tym przedmiocie otrzymamy pocztą, podobnie jak później informację o doręczeniu pozwu.

W odniesieniu do pozwu psychoterapeuta może przyjąć różnego rodzaju strategie, które będą determinować dalsze działania w sprawie, tj.:

a) nie odebrać w ogóle pozwu

b) odebrać pozew, ale nie udzielić na niego odpowiedzi

c) odebrać pozew i uznać roszczenie (raczej teoretyczne rozwiązanie)

d) odebrać pozew i podjąć się obrony, w tym poprzez złożenie wniosków dowodowych.

Przyjęta postawa oraz zakres działań (m.in. ilość wniosków dowodowych) będzie determinować dalsze działania w sprawie. Brak odbioru pozwu może wiązać się z dodatkowym zobowiązaniem nas przez Sąd do wskazania adresu zamieszkania psychoterapeuty lub siedziby jego działalności. W przypadku prawidłowego wskazania danych (np. z CEIDG czy bazy PESEL) – Sąd może rozważyć wydanie wyroku zaocznego. Taką decyzję Sąd może również podjąć, jeśli psychoterapeuta odbierze pozew, ale nie zdecyduje się na udzielenie odpowiedzi.

Załóżmy jednak, że nie będzie tak optymistycznie i psychoterapeuta zakwestionuje nasze roszczenia. Nadto powoła świadków oraz złoży dokumenty wskazujące na to, że terapia miała miejsce i w jego ocenie była skuteczna. Jakie zatem dalsze działania należałoby podjąć? Opiszemy to w kolejnym artykule.

M.S.